۴.۶/۵ - (۱۸ امتیاز)

خرید شمش فولادی

شرکت بازرگانی ورنا تجارت اصفهان، عرضه کننده انواع شمش فولادی

نوع شمش ۵sp
طول ۱۲ متری
ابعاد ۱۵۰*۱۵۰
نوع شمش القایی
تناژ ۵۰۰ تن
بارگیری بارگیری روزانه حداقل ۵ ظرفیت
قیمت قابل استعلام ( تماس با کارشناس شرکت )

شمش فولادی با مشخصات زیر موجود است:

 1. ۵sp
 2. ۱۲ متری
 3. ۱۵۰*۱۵۰
 4. القایی
 5. ۵۰۰ تن
 6. بارگیری روزانه حداقل ۵ ظرفیت
 7. قابل استعلام

جهت مشاوره خرید و فروش شمش فولادی با کارشناسان ما تماس بگیرید

۰۳۱-۳۷۷۹۱۵۹۳ و ۸۸۸۷۰۱۱۴-۰۲۱ و ۰۹۱۳۱۳۶۴۱۲۰

۷ + ۱ = ?

سایر محصولات ما

آهن اسفنجیگندلهسنگ آهنکنسانتره سنگ آهنپوسته اکسید آهنمیلگردفروسیلیکو منگنزفروسیلیسفرومنگنز

تولید شمش فولادی

پس از استخراج سنگ آهن ار معادن با روش های مختلف فلز آهن احیا و استخراج میشود. این روش ها عبارت است از:

 • کوره بلند
 • احیا مستقیم
 • کوره تونلی

روش کوره بلند (Blast Furnace) در تولید شمش فولادی

کوره بلند

کوره بلند

این روشی رایج در دنیا برای تولید فولاد است. در این روش سنگ آهن پس از اینکه گندله سازی شد به همراه کک و آهک داخل کوره بلند ریخته و آهن خام یا چدن  (با میزان کربن بیشتر از ۲% ) به دست می آید.

سپس آهن خام در کوره کنورتر و به کمک دمش اکسیژن به فولاد مذاب تبدیل می شود.

دمش اکسیژن همچنین باعث کاهش مقادیر عناصر نه چندان مناسب فسفر و گوگرد هم میشود. مذاب پس از رسیدن به ترکیب شمیایی مورد نظر به کمک پاتیل به بخش ریخته گری پیوسته منتقل میشود.

و واحد ریخته گری به کمک تکنولوژی ریخته گری پیوسته مذاب به صورت یکی از انواع شمش فولادی ریخته و تولید میشود. در مورد روش کار کوره بلند میتوانید با کلیک روس لینک زیر بیشتر بخوانید.

احیا مستقیم (Direct reduction)

این روش متداول در ایران و با استفاده از سوخت گاز طبیعی در کوره های احیا انجام می شود. خروجی کوره احیا مستقیم آهن اسفنجی است که معمولا به صورت بریکت مورد استفاده قرار میگیرد.

آهن های قراضه و مصرف شده را با سبد های مخصوص در کوره قوس الکتریکی میریزند و بعد از آن آهن بریکت اسفنجی را با مواد سرباره سازی مانند کک، آهک ،بنتونیت، و… از بالا به کوره اضافه میگردد. شارژ کوره به کمک حرارت ناشی از قوس های الکتریکی ذوب میشود.

مجددا ترکیب شیمیایی مذاب بررسی میشود تا به حالت مورد نظر برسد.

در ادامه فولاد مذاب پس از جداسازی ناخالصی به واسطه ی پاتیل های حمل مواد مذاب به واحد ریخته گری برده می شود.

مواد مذاب داخل ظروفی به نام تاندیش ریخته بعد آن را داخل قالب مسی اب گرد و بر روی غلتکی قرار داده و با پاشیدن آب به خنک کردن آن اقدام می نمایند.در ادامه شمش های منجمد بدست آمده را به طول های مورد نظر برش می دهند. به این شیوه انواع شمش فولادی (steel bar) قابل تولید هستند.

روش کوره تونلی در تولید شمش فولادی

این روش در واقع احیای آهن در حالت جامد به کمک عامل کربن است. این شیوه نسبت به دو روش قبلی روش نوین تری به حساب می آید. احداث واحدهای صنعتی با این روش کاری در کشور در دستور کار قرار دارد اما در حال حاضر تولید کننده ی بزرگی از این روش استفاده نمیکند.

ریخته گری انواع شمش فولادی

پس ‌از آنکه مذاب فولاد خام با استفاده از فولادسازی در کوره قوس الکتریکی (EAF) و یا کنورتور به‌دست آمد، فرایند شمش‌ریزی به دو روش ریخته‌گری پیوسته و دستی(تکباری) انجام می‌شود. نحوه‌ی ریخته‌گری و قالب شمش اهمیت زیادی دارد چراکه انجماد شمش در این مرحله انجام‌شده و ریزساختار (نظم داخلی) قطعه در اینجا شکل می‌گیرد و خواص فیزیکی و مکانیکی سایر محصولات نیز وابسته به این مرحله است.

 • روش وش شمش‌ریزی دستی (تکباری): در این روش مذاب توسط پاتیل به هر قالب منتقل‌شده و تا انجماد کامل در مذاب می‌ماند و برای ریختن هر شمش فولادی یک قالب مجزا نیاز است.
 • روش شمش‌ریزی پیوسته، فابریک، CCM: در شمش‌ریزی مداوم ، فلز مذاب با سرعت مشخصی در داخل قالبی که معمولاً مسی است و به‌وسیله سیستم آبگرد خنک می‌شود؛ ریخته می‌شود. در همین حین قسمت‌های جامد قبلی با سرعتی برابر سرعت بارریزی از انتهای قالب بیرون کشیده می‌شوند. اگر شمش منجمد شده به‌طور مداوم بریده‌شده و بارریزی تا زمانی که مذاب وجود دارد ادامه یابد، روش را شمش‌ریزی مداوم می‌گویند. این روش در صنعت به دلیل صرفه‌ی اقتصادی و سرعت در انجام فرایند، رواج بیشتری دارد.

کارخانه‌های تولیدکننده شمش فولادی در ایران

در ایران کارخانه‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، چادرملو با استفاده از روش کوره قوس الکتریکی فولاد خام را تولید کرده و عملیات شمش‌سازی بخصوص ساخت تختال و ورق‌های فلزی را انجام می‌دهند.

فولاد مبارکه به‌طور انحصاری تولید اسلب را بر عهده دارد ولی سایر کارخانه‌های شرکت ملی فولاد ایران و فولاد خوزستان، همه‌ی انواع بلوم، بیلت و اسلب تولید می‌کنند.

ذوب آهن اصفهان نیز از روش سنتی تولید فولاد یعنی استفاده از کوره‌ی بلند جهت احیاء غیرمستقیم آهن بهره می‌برد. ذوب آهن با ظرفیت فعلی تنها به تولید بلوم اقدام می‌کند. سایر کارگاه‌های کوچک و بزرگ در سطح کشور نیز برای رسیدن به فولاد خام از کوره‌های القایی استفاده می‌کنند.

کاربرد شمش فولادی

عمده کاربرد بلوم و بیلت در حوزه‌ی تولید تیرآهن، مفتول، میلگرد (ساده و آجدار)، نبشی و ناودانی و سپری (فابریک)، لوله‌‌های بدون درز و مانیسمان و سایر مقاطع است.

تختال که یکی از مهم‌ترین محصولات فولاد خام محسوب می‌شود به‌عنوان ماده‌ی اولیه‌ی فرایندهای نورد گرم و سرد جهت ساخت ورق‌های فلزی، صفحه، نوارهای فلزی، کلاف و کویل‌ها و همچنین ساخت لوله‌های درزدار، تیوب‌ها، نبشی و ناودانی پرسی استفاده می‌شود.

همچنین در زمینه صرفه های اقتصادی آن می توانید به سایت دنیای اقتصاد مراجعه نمایید.

نحوه ی خرید و فروش شمش فولادی در شرکت ورنا تجارت اصفهان:

شمش فولادی یکی از محصولات قابل عرضه در شرکت ورناتجارت اصفهان به کارخانجات صنایع فولادی می باشد که شما می توانید با ارسال درخواست رسمی و ارزش افزوده ، در عرض چند روز به هر مقدار شمش فولادی که نیازمند هستید دسترسی پیدا کنید. با کارشناسان ما تماس گرفته و اطلاعات کامل را دریافت نمایید .

جهت مشاوره خرید و فروش شمش فولادی با کارشناسان ما تماس بگیرید

۰۳۱-۳۷۷۹۱۵۹۳ و ۸۸۸۷۰۱۱۴-۰۲۱ و ۰۹۱۳۱۳۶۴۱۲۰

۵ + ۳ = ?