۵/۵ - (۲ امتیاز)

میلگرد چیست؟

میله های تقویت کننده یا میلگردهای تقویت کننده فولادی برای بهبود مقاومت در برابر کشش بتن استفاده می شود ، زیرا بتن از نظر کشش بسیار ضعیف است ، اما از نظر فشاری قوی است. بیشترین استفاده از فولاد به عنوان میلگرد می باشد زیرا افزایش طول فولاد به دلیل دمای بالا (ضریب انبساط حرارتی) تقریباً برابر با بتن است

جدول سایز  میلگرد

سایز میلگرد (mm) وزن میلگرد شاخه ۱۲ متری  (kg)
۸ ۵
۱۰ ۸
۱۲ ۱۱
۱۴ ۱۵
۱۶ ۱۹
۱۸ ۲۴
۲۰ ۳۰
۲۲ ۳۶
۲۵ ۴۷
۲۸ ۵۸
۳۲ ۷۶
۳۶ ۹۶

انواع میلگرد از نظر استاندارد تولید روسی

  • میلگرد A1: این نوع میلگرد در صنعت با نام میلگرد نرم نیز شناخته شده است. در ظاهر میلگرد نرم هیچ گونه آجی وجود ندارد. به دلیل وجود درصدهای بسیار کم کربن در ترکیب شیمیایی این نوع میلگرد، قابلیت شکل‌پذیری بالایی داشته و در خم‌کاری و بازخم از آن استفاده می‌شود.
  • میلگرد A2: این نوع میلگرد در طول بدنه دارای آج‌های یکنواخت و هم‌جهت است و با نام‌های میلگرد نیمه‌ترد و میلگرد آج‌دار مارپیچ نیز شناخته شده است. ایجاد آج روی میلگرد برای ایجاد چسبندگی بهتر و بیشتر میان مقطع میلگرد و بتن انجام می‌شود. میلگرد A2 کاربرد زیادی در خاموت‌کاری دارد.
  • میلگرد A3: این نوع میلگرد نیمه سخت بوده و در طول بدنه دارای آج‌هایی به شکل جناق است، به همین دلیل به میلگرد جناقی نیز معروف بوده و دارای قابلیت شکل‌پذیری پایین‌تری نسبت به موارد قبلی است.
  • میلگرد A4: آج‌ها در این نوع مانند مورد قبلی هستند، با این تفاوت که در خلاف جهت یکدیگر قرار گرفته‌اند. میلگرد A4 با نام میلگرد مرکب نیز شناخته شده است و بسیار سخت بوده و نسبت به انواع قبلی قیمت بالاتری دارند. این محصول در کارهای سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع سایز میلگرد

میلگرد ها دارای مقادیر دقیق در سایز و وزن می باشند، که همه ی  آنها طبق استاندارد جهانی تولید و روانه بازار شده است  و سایز آنها نیز منطبق با همین استاندارد برآورد میشوند تا وزن نهایی سازه درست محاسبه شود. هرچند استانداردهای بسیار دیگری نیز هستند که هر کشور یک نوع از آنها را برای تولید در کارخانه های خود برمیگزینند.

این محصولات اصولا در دو مدل ساده و آجدار با سایزهای ۱۲ تا ۳۶ موجود هستند.

هرچند که تشخیص سایز میلگردها کار دشواری نیست ولی اگر چندین سایز نزدیک به هم داخل کارگاه وجود داشته باشد ، هم احتمال اشتباه آرماتوربند وجود دارد ، هم کنترل سایز توسط مهندس ناظر ممکن است با خطا همراه باشد .

باتوجه به استاندارد حاضر برای به دست آوردن وزن هر شاخه میلگرد باید از فرمول زیر استفاده کنیم:فرمول تشخیص وزن میلگرد

همچنین میتوان با مراجعه به جدول اشتال، وزن هر شاخه را مشاهده و پیدا کرد.

سایزبندی میلگرد

امروزه مهندسین با تجربه روش های دیگری را برای خود برمی گزینند که با توجه به آنها می توانند به راحتی سایز میلگرد را تشخیص دهند، البته سایز و وزن به طور مستقیم بر قیمت میلگرد اثر می گذارد.

شما می توانید پس از تماس و دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ما بهترین ، با کیفیت ترین ، مناسب ترین و نزدیک ترین بار میلگرد را تحویل بگیرید

سایر محصولات ما

آهن اسفنجیگندلهسنگ آهنشمش فولادیکنسانتره سنگ آهنپوسته اکسید آهنفروسیلیکو منگنزفروسیلیسفرومنگنز