۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

فلورین چیست؟

فلورین

فلورین

فلورین به فرمول شیمیایی CaF ۲  مهمترین کانی فلوئور در طبیعت می باشد. که می توان عنصر فلوئور را از آن به دست آورد. این کانی به رنگهای زرد، سبز، صورتی، بنفش، آبی ، بی رنگ و گاهی سیاه مشاهده می شود.

کانی فلورین در صورت خالص بودن ۷/۴۸ % فلوئور و ۳/۵۱ % کلسیم دارد. فلورین یک کانی مهم اقتصادی است و اغلب همراه با کانی های با اهمیتی مانند اسفالریت، باریت، گالن و … می باشد.

ویژگی های فلورین

فلورین که دارای ساختاری بلوری است، در رنگ های سبز، بنفش، آبی و یا حتی زرد وجود داشته و سختی آن نیز مطابق با مقیاس موس، ۴ گزارش شده است. این کانی نسبتاً شفاف در دمای ۱۴۰۲ درجه سانتی گراد ذوب شده و در دمای ۲۵۱۳ درجه سانتی گراد نیز به جوش می آید.

این کانی را می توان در اسید هایی چون اسید سولفوریک و اسید هیدروفلوئوریک حل کرد و به صورت مایع به کار برد. طبق گزارشات موجود، در سنگ های دگرگونی، آذرین اسیدی و همچنین سنگ های رسوبی بین ۲۵ تا ۶۵ درصد رگه هایی از کانی فلورین وجود دارد.

بیشتر اوقات این کانی را می توان همراه کانی های دیگری چون کلسیت، باریت، گالن، دولومیت، کوارتز و اسفالریت پیدا کرد. این کانی از نظر زمین شناسی دارای پراکندگی بسیار مناسبی بوده و در قاره آمریکا و آفریقا منابع غنی از کانی وجود دارد.

همانطور که گفته شد، کانی فلورین یا فلوئوریت اصلی ترین منبع استخراج عنصر می باشد. فلوئور در دمای اتاق به شکل یک گاز زرد رنگ با بوی تحریک کننده و زننده ای است که استنشاق آن بسیار خطرناک است.

این عنصر که الکترونگاتیو ترین عضو از جدول تناوبی است به دلیل اندازه کوچک اتم هایش معمولاً با تعدادی زیادی اتم یا یون فلوئور می تواند اتم فلزی مرکزی را احاطه کند. این عنصر قدرتمند ترین ماده اکسید کننده بوده و بنابراین هیچ ماده دیگری قادر به اکسید کردن آنیون فلوئور به حالت آزاد این عنصر نمی باشد.

کاربرد های فلورین

سال هاست که از فلورین و خاک بدست آمده از این کانی در زمینه جوشکاری و مات سازی شیشه و همچنین تهیه آلیاژ های آهن استفاده می شود؛ چرا که این ترکیب نقطه ذوب فلز را پایین آورده و از گرانروی آن می کاهد.

البته نکته جالب توجه آن است که به طور کلی نمک های معدنی حاوی فلوئور نیز از این خاصیت بهره برده و در همین زمنیه کاربرد دارند.

مهم ترین کاربرد های خاک فلورین و عنصر فلوئور در صنعت عبارت اند از:

 • تهیه فولاد، فروآلیاژ ها و استفاده از آن برای تهیه کریولیت سنتزی جهت به کارگیری آن در صنایع آلومینیوم.
 • تهیه اسید فلوریدریک.
 • ریخته گری و همچنین ساخت سرامیک.
 • ساخت ظروف نچسب و همچنین تجهیزات مقاوم در برابر خوردگی با استفاده از فلوروپلیمری به نام پلی تترا فلوئورو اتیلن که با نام تجاری تفلن شناخته شده است.
 • طراحی تجهیزات عایق الکتریکی با استفاده از PTFE یا همان پلی تترا فلوئورو اتیلن.
 • کمک به انجام فرآیند غنی سازی اورانیوم به واسطه جداسازی اورانیوم ۲۳۵ از اورانیوم ۲۳۸.
 • تهیه مبرد های هالوژنه با نام تجاری فریون که در سیستم های خنک کننده ای مانند یخچال و حتی خنک کننده های هوا به کار می روند. البته استفاده از این مبرد ها که با عنوان کلروفلوروکربن ها نیز شناخته شده اند، در بسیاری از موارد ممنوع شده است.
 • ساخت شیشه اوپالین، شیشه های فلینیتی، فایبرگلاس و عدسی.
 • از ترکیب فلوراید در تهیه خمیردندان و محلول های دهان شویه به جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده می شود.
 • ساخت سورفاکتانت های فلورین دار جهت برطرف کردن لکه و آلودگی از روی سطوح.
 • ساخت علف کش ها قارچ کش ها۷ و حشره کش های مناسب برای محصولات کشاورزی.
 • تهیه داروهای کاهش دهنده کلسترول خون، ضد افسردگی، برخی از آنتی بیوتیک ها، داروهای بیهوشی و… مانند آتورواستاتین، فلوکستین و سیتالوپرام.

خرید فلورین

شرکت ورناتجارت اصفهان مایل به خرید فلورین با مقدار تناژ حداقل ۲۰۰ تن و حداکثر ۱۰۰۰ تن به صورت ماهانه

در سایز ۱۰/۵۰ و ۱۰/۶۰

با عیار +۷۰ درصد

جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

فروش فلورین

صنایع فولادی محترم و سایر شرکتهای بازرگانی و کارگزارن محترم که مایل به خرید فلورین هستند می توانند با ارسال درخواست رسمی به ایمیل شرکت  یا تماس با کارشناسان ما از اطلاعات لازمه برخوردار شوند.

منابع

نشریه عملی جهان شیمی

سایر محصولات ما

آهن اسفنجیگندلهسنگ آهنشمش فولادیکنسانتره سنگ آهنپوسته اکسید آهنمیلگردفروسیلیکو منگنزفروسیلیسفرومنگنز

جهت مشاوره خرید و فروش فلورین با کارشناسان ما تماس بگیرید

۰۳۱-۳۷۷۹۱۵۹۳ و ۲۶۲۰۷۲۶۵-۰۲۱ و ۰۹۱۳۱۳۶۴۱۲۰

۵ + ۰ = ?