۴.۵/۵ - (۲۲ امتیاز)

خرید سنگ آهن در شرکت ورنا تجارت اصفهان

شرکت ورنا تجارت اصفهان یکی از تامین کنندگان انواع سنگ آهن به کارخانه های صنایع فولادی ایران و جهان می باشد از این جهت آماده همکاری در خرید و فروش انواع سنگ آهن مگنتیت ، هماتیت و… با اشکال و دانه بندی های مختلف و آنالیز ۴۵ به بالا می باشد .

همچنین از تمامی معدن داران، کارخانه های فولادی، تامین کنندگان، تولید کننده ها ، شرکتهای بازرگانی و سایر کارگزاری ها دعوت به همکاری می نماید. جهت معرفی محصولات یا اطلاع از محصولات شرکت ورنا تجارت با کارشناسانان ما تماس حاصل نمایید.

سنگ آهن(Iron ore) چیست؟

سنگ آهن(Iron ore) در سنگهای آذرین و رسوبی در محیط های مختلف زمین وجود دارد. بیشتر آنها رسوبی هستند ، اما بسیاری از آنها در اثر هوازدگی تغییر کرده اند ، بنابراین تعیین منشا دقیق آنها دشوار است.

سنگ های رسوبی از واکنش های شیمیایی که ترکیب آهن و اکسیژن موجود که در آب های دریایی و شیرین است ، شکل گرفتند. دو ماده معدنی مهم در این ذخایر ، اکسیدهای آهن هستند: هماتیت (Fe2O3) و مگنتیت (Fe3O4).

این سنگ معدنهای آهن برای تولید تقریباً هر شی iron آهن و فولادی که امروزه ما استفاده می کنیم – از گیره های لباسی گرفته تا اتومبیل و تیرهای فولادی در آسمان خراش ها – استخراج شده اند.

% سنگ آهن

آنالیز سنگ آهن مگنتیت

مگنتیت بالای ۴۵ درصد
fe بالای ۱۳

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فروش و خرید سنگ آهن با همکاران ما در واحد سنگ آهن تماس حاصل نمایید.

نکاتی که باید هنگام خرید و فروش سنگ آهن به آن دقت کنید

از نکاتی که باید هنگام خرید سنگ آهن باید به آن توجه داشت می توان به :

 1. توجه به آنالیز مورد نظر ، که معمولا مهمترین عامل Fe Total می باشد.
 2. معتبر بودن آنالیز که به سه عامل آزمایشگاه، باری که برای آزمایش فرستاده شده و تاریخ آن بستگی دارد
 3. معتبر بودن شرکت یا معدن یا تولیدی
 4. میزان فاصله بین مبدا و مقصد برای موضوع هزینه حمل و نقل
 5. قیمت مناسب
 6. توجه به رسمی یا غیر رسمی بودن معامله

آنالیز  سنگ آهن و  مهمترین عامل Fe Total است – معتبر بودن آنالیز که بستگی به آزمایشگاه، نمونه ارسالی و تاریخ ازمایش دارد – معتبر بودن شرکت یا معدن یا تولیدی

مگنتیت بالای ۴۵ درصد ، Fe   بالای ۱۳

جهت مشاوره خرید سنگ آهن با کارشناسان ما تماس بگیرید

۰۳۱-۳۷۷۹۱۵۹۳ و ۸۸۸۷۰۱۱۴-۰۲۱ و ۰۹۱۳۱۳۶۴۱۲۰

۰ + ۴ = ?

سایر محصولات ما

آهن اسفنجیگندلهشمش فولادیکنسانتره سنگ آهنپوسته اکسید آهنمیلگردفروسیلیکو منگنزفروسیلیسفرومنگنز

سنگ آهن مگنتیت چیست؟

سنگ آهن مگنتیت دارای فرمول شیمیایی Fe۳O۴ است و در حالت خالص ۷۲.۳۶% آهن و ۲۷.۶۴% اکسیژن دارد. رنگ آن از خاکستری تیره تا سیاه تغییر می کند و وزن مخصوص آن بین ۵.۱۶ تا ۵.۱۸ می باشد.

خاصیت مغناطیسی قوی این کانه باعث می شود که بتوان آن را به روش جدا کننده مغناطیسی از مواد باطله جدا کرد اما با این کار سایر مینرال ها یا کانه های آهن که خاصیت مغناطیسی ندارند (از جمله هماتیت) همراه مواد باطله خارج می شوند.

مگنتیت دارای شبکه کریستالی مکعبی و به صورت اسپینل معکوس با آهن دو و سه ظرفیتی است.

ترکیبات موجود در سنگ آهن و انواع آن 

مگنتیت

مگنتیت یا سنگ مگنت، آنالیز سنگ مگنتیت : فرمول شیمیایی Fe۳O۴ دارد و در حالت خالص ۷۲.۳۶% آهن و ۲۷.۶۴% اکسیژن دارد. رنگ آن از خاکستری تیره تا سیاه تغییر می کند و وزن مخصوص آن بین ۵.۱۶ تا ۵.۱۸ می باشد.

فرمول شیمیایی Fe۳O۴
آهن ۷۲.۳۶%
اکسیژن ۲۷.۶۴%
رنگ خاکستری تیره تا سیاه
وزن مخصوص بین ۵.۱۶ تا ۵.۱۸

خاصیت مغناطیسی قوی این کانه باعث می شود که بتوان آن را به روش جدا کننده مغناطیسی از مواد باطله جدا کرد اما با این کار سایر مینرال ها یا کانه های آهن که خاصیت مغناطیسی ندارند (از جمله هماتیت) همراه مواد باطله خارج می شوند.

مگنتیت دارای شبکه کریستالی مکعبی و به صورت اسپینل معکوس با آهن دو و سه ظرفیتی است.

سنگ آهن مگنتیت

سنگ آهن مگنتیت

هماتیت

فرمول شیمیایی Fe۲O۳ دارد و در حالت خالص ۶۹.۹۴ درصد آهن و ۳۰.۰۶ درصد اکسیژن دارد و رنگ آن ممکن است از خاکستری به قرمز تیره یا قرمز روشن تغییر کند. و به صورت کلوخه ای و خاکی یا کمپاکت و کریستالی موجود باشد.

نوع بسیار خالص این کانه که به صورت خاکی و قرمز رنگ است و گل اخرا نام دارد در جزیره هرمز ایران وجود دارد. سنگ معدن هماتیت معمولا دارای درجه خلوص بالا (۵۰ تا ۶۸ درصد آهن) بوده و عمدتا همراه با مواد باطله سیلیسی است.

احیا پذیری این سنگ معدن بر خلاف مگنتیت بسیار خوب است. اغلب اوقات این کانه حاوی مقدار کمی فسفر است.

هماتیت در دمای ۱۴۵۷ درجه سانتی گراد و فشار اکسیژن یک اتمسفر به مگنتیت و آهن تجزیه می شود. چون فشار تجزیه اکسیژن برای هماتیت زیاد است در نتیجه به آسانی در دماهای بالا، حتی در محیط های احیایی ضعیف، به مگنتیت تبدیل می شود.

سنگ آهن هماتیت

سنگ آهن هماتیت

زئولیت

ساختار کلی زئولیت ها چهار ضلعی می باشد و سطح آنها سرشار از بار بوده و به همین دلیل تبادل یونی در آنها با سرعت بالا صورت میگیرد.

علاوه براین، خاصیت کاتالیزوری و جذب سطحی و تبادل یونی آن باعث میشود تا کاربردهای زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، این کانی در بسیاری از واکنش های شیمیایی به عنوان کاتالیزور و شتاب دهنده عمل می کند.

علاوه براین، متخلخل بودن سطح آن باعث میشود تا قدرت جذب بالایی داشته و به همین دلیل مواد آلی فرار در هوا را به آسانی جذب می کنند.

مهم‌ترین کاربردهای زئولیت‌ها در

 1. مصالح ساختمانی
 2. ساخت سیمان‌های پوزولانی و بتن
 3. پرکننده کاغذ
 4. پرورش آبزیان
 5. جاذب رطوبت
 6. کاهش‌دهنده شوری آب و خاک در کشاورزی
 7. شوینده‌ها
 8. تصفیه و پالایش آب
سنگ آهن زئولیت

سنگ آهن زئولیت

لیمونیت

فرمول آن ها را می توان به صورت Fe۲O۳.nH۲O نوشت. مقدار آب تبلور در لیمونیت ها بیشتر از گوتیت بوده و به طور معمول کانی حاوی ۱۲ تا ۱۵ درصد آب تبلور می باشد.

رنگ لیمونیت ها نسبت به گوتیت روشن تر بوده و به رنگ زرد تا قوه ای روشن در طبیعت دیده می شوند. وزن مخصوص لیمونیت ۲.۷ تا ۴.۳ گرم بر سانتی متر مکعب است. سختی این کانی ها کاملا متغیر بوده و از ۱ تا ۴ در مقیاس موس تغییر می کند.

لیمونیت ها انواع مختلف داشته و اختلاف آن ها در مقدار آب تبلور و سختی آن ها می باشد و به نام های مختلفی در نقاط مختلف نامگذاری شده اند.

مثلا در فرانسه این کانی ها مینت نامیده می شوند. لیمونیت ها در اثر حرارت بی آب شده و ذرات کاملا متخلخل با خاصیت احیا پذیری بسیار عالی را تشکیل می دهند و به همین دلیل نیز سنگ های معدنی با عیار نسبتا کم ولی لیمونیتی در صنعت متالورژی آهن مورد مصرف فراوان دارند.

اکثر معادن اروپای غربی لیمونیتی بوده و سنگ های معدنی آن با عیار حدود ۴۰ درصد می باشند. در بعضی نقاط دنیا منابع بزرگی از این کانه وجود دارد که از اهمیت زیادی برخودار است مانند لورن فرانسه که در آن لیمونیت با مقدار زیادی فسفر همراه است .

سنگ آهن لیمونیت

سنگ آهن لیمونیت

سیدریت

سیدریت با فرمول شیمیایی FeCO3 از مجموعه کانی ها ست و از کلمه یونانی Sideros یعنی آهن اخذ شده‌است.و به صورت کربنات آهن است و گاهی اوقات در صنعت برای کاربرد آن باید قبلا آن را تکلیس کرد.سنگ آهن سیدریت

سنگ آهن سیدریت

اشکال مختلف سنگ آهن

سنگ آهن(Iron ore) به اشکال مختلفی در بازار عرضه می‌شود تا تمام صنایع بتوانند مطابق با نیاز خود این ماده معدنی را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.

سنگ آهن دانه بندی شده

سنگ آهن دانه بندی شده

سنگ‌آهن دانه‌ بندی شده یکی از انواع سنگ آهن است که به دلیل خاصیت احیاپذیری کم در سال‌های اخیر استفاده از آن کاهش یافته است.

سنگ آهن کلوخه

سنگ آهن کلوخه

متداول‌ترین روش استفاده از سنگ آهن، به حالت کلوخه است. به طور کلی در هر سال معادل ۷۰۰ میلیون تن کلوخه تولید می‌شود و از آن در صنایع تولید آهن و فولاد بهره گرفته می‌شود.

گندله سنگ آهن

گندله سنگ آهن

در حال حاضر ۳۰۰ میلیون تن گندله تولید می‌شود که ۸۰ درصد از آن در کوره بلند مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۲۰ درصد باقی مانده نیز برای احیای مستقیم کاربرد دارد.

فرآیند فرآوری و استخراج سنگ آهن

 1. اولین مرحله استخراج سنگ آهن(Iron ore) خردایش آن است

خردایش به صورت مکانیکی و در چند مرحله انجام می شود تا سنگ آهن ریز شود

۲. پس از خردایش نوبت تغلیظ است

این مرحله به کمک فرایند فلوتاسیون در محفظه های مخصوصی انجام می شود،سنگ آهن خرد شده و آب به صورت پیوسته وارد محفظه می شود

در این محفظه ها مهمترین ناخالصی سنگ آهن یعنی سیلیکا گرفته می شود.

۳. تولید پودر سنگ آهن تخلیص شده که ذرات بسیار ریزی دارد

پس از فرآوری به اشکال مختلفی از جمله دانه بندی شده، گندله و کنسانتره تبدیل می گردد و مصرف کنندگان با توجه به نیاز خود، این محصول را نیز تهیه می کنند.

بزرگترین تولید کننده های سنگ آهن در جهان 

بزرگترین تولید کننده های سنگ آهن در جهان در سال ۲۰۲۰ به ترتیب استرالیا، برزیل، چین، هند، روسیه، اوکراین ، آفریقای جنوبی ، کانادا، ایران و آمریکا هستند.

استرالیا بزرگترین تامین کننده سنگ آهن در جهان است که ۳۹٪ از عرضه جهانی آن در سال ۲۰۲۰ و پس از آن برزیل (۱۷٪) است.

چین (۱۲٪) ، هند (۸٪) و فدراسیون روسیه (۵٪) عمده ترین تامین کنندگان سنگ آهن جهانی هستند ، اما بیشتر سنگ آهن خود را برای تولید فولاد داخلی حفظ می کنند.

در سال ۲۰۲۰ ، تأمین سنگ آهن از:

 • استرالیای غربی با ۴٪ افزایش به ۹۰۹ میلیون تن رسید.
 • برزیل با کاهش یک درصدی به ۳۸۷ میلیون تن رسید.
 • چین با رشد ۳ درصدی به ۲۷۹ میلیون تن رسید.
 • هند با ۱۷٪ کاهش به ۱۹۵ میلیون تن رسید.

کاربردها

 1. ۹۸ درصد استفاده اولیه از سنگ آهن درساخت فولاد است و ۲ درصد باقیمانده در سایر موارد
 2. همان طور که گفته شد ماده اولیه صنایع فولادی است که به صورت سنگ آهن دانه بندی شده و کنسانتره و گندله می باشد
 3. آهن پودری – برای انواع خاصی از فولادها ، آهن ربا ، قطعات خودرو و کاتالیزورها
 4. آهن رادیواکتیو (آهن ۵۹) – برای دارو و به عنوان یک عنصر ردیاب در تحقیقات بیوشیمیایی و متالورژی
 5. رنگدانه های اکسید آهن – در رنگ ها ، جوهر چاپ ، پلاستیک ، مواد آرایشی (به عنوان مثال سایه چشم) ، رنگ های هنرمند ، آبی لباسشویی ، رنگرزی کاغذ ، کود ، مینای دندان پخته شده در وسایل نقلیه و لوازم خانگی ، و اتمام های صنعتی
 6. اکسید آهن سیاه – به عنوان یک رنگدانه در ترکیبات پرداخت ، متالورژی ، دارو ، جوهرهای مغناطیسی و فریت ها برای صنعت الکترونیک
 7. مصرف سنگ آهن در بتن
 8. استفاده در تولید سیمان
 9. استفاده در گل حفاری

عوامل موثر بر قیمت سنگ آهن

قیمت جهانی سنگ آهن بر اساس میزان عرضه و تقاضای آن تعیین میشود.

پارامترهای متعددی همچون قیمت فولاد، شاخص تولید ناخالص داخلی، قیمت نفت خام، قیمت آلومینیوم،قیمت طلا، نرخ بهره، نرخ تورم، ارزش دلار، ارزش سهام و میزان تولید آهن و فولاد بر قیمت جهانی سنگ آهن مؤثر هستند.

پارامترهای تولید ناخالص داخلی چین، قیمت طلا و قیمت نفت به ترتیب بیشترین تأثیر و پارامترهای نرخ بهره، نرخ تورم و ارزش دلار به ترتیب کمترین تاثیر را در بین پارامترهای ورودی بر قیمت جهانی سنگ آهن دارند.

قیمت سنگ آهن در ایران به سه عامل اصلی یعنی قیمت جهانی سنگ آهن ، مجموع هزینه های سالیانه واحد تولیدی و ظرفیت تولید، و وضعیت عرضه و تقاضا بستگی دارد.

در این بین اهمیت قیمت تمام شده این محصول در معادن سنگ آهن ایران در اقتصاد پروژه های معدنی غیرقابل چشم پوشی است.

از بین عوامل مؤثر بر قیمت تمام شده، هزینه های حمل و نقل که در ایران بسیار بیشتر از متوسط جهانی است، بیشترین اثر را بر قیمت تمام شد ه د ر محل بندر صادرات یا واحدهای مصرف کننده دارد .

حمل و نقل

 حمل و نقل سنگ آهن چگونه انجام می شود؟

کامیون

حمل سنگ آهن با کامیون از نوع حمل و نقل خوبی است زیرا می تواند بدون هیچ مشکل به هر قسمت از جمهوری اسلامی ایران برسد. صنعت حمل و نقل کالا با کامیون تعادل کاملی بین همه جا و مقرون به صرفه بودن دارد که به سختی می توان سایر روش های حمل و نقل را مطابقت داد.

راه آهن

حمل و نقل با قطار در سالهای اخیر با افزایش روبرو شده است زیرا از آن بعنوان نوع حمل و نقل ارزان تر ، همیشه تمیزتر و به راحتی قابل دسترسی استفاده می شود. این شامل موارد شما در یک کانتینر حمل و نقل و بارگیری بر روی سکوی قطار است.

کشتی

در ایران بیشتر برای صادرات سنگ آهن از کشتی استفاده می شود.

استفاده از دو یا چند روش حمل

منظور استفاده از دو یا چند نوع از حمل و نقل فوق این است که مثلا با کامیون به باربری قطار برده شود و از آنجا به نزدیکترین ایستگاه قطار برده شود و از آنجا دوباره با کامیون بار شود.

حمل بار با کامیون و حمل و نقل ریلی هرکدام نقاط قوت و ضعف مشخص خود را دارند. مهم است که هر دو مورد را تجزیه و تحلیل کنید و تصمیم بگیرید که کدام یک برای نیازهای خاص شما مناسب خواهد بود.

مزایا و معایب روشهای حمل و نقل
 • یک محموله کامیون می تواند سنگ آهن را مستقیماً به کارخانه تولید فولاد برساند.
 • این می تواند به عنوان یک مزیت ذکر شود اما وقتی قیمت گازوئیل بالا می آید ، هزینه حمل و نقل از طریق کامیون خیلی بیشتر از هزینه حمل و نقل ریلی است.
 • راندمان سوخت احتمالاً بزرگترین نقص در حمل و نقل با کامیون است. یک قطار همیشه نسبت به کامیون از نظر مصرف سوخت بهتر عمل می کند و بستگی به قیمت بازار سوخت دیزل دارد.
 • همچنین مواردی وجود دارد که به دلایل مختلف یافتن کامیون ممکن است دشوار باشد.
 • حمل و نقل ریلی می تواند در یک زمان بیشتر از یک کامیون حمل شود. بله ، شما باید هزینه تعداد اتومبیل های مورد استفاده در قطار را پرداخت کنید اما لازم نیست نگران کامیون های متعددی باشید که در زمان های مختلف ممکن بارهای زیادی را حمل می کنند.
 • بارهای شما روی ریل ها نیز در همان زمان نشان داده می شوند.  اگرچه این وزن را کاهش نمی دهد ، اما به یک قطار اجازه می دهد تا بار بیشتری را در فضایی با همان طول و عرض حمل کند – چیزی که یک کامیون نمی تواند با آن رقابت کند.
 • حمل و نقل ریلی به اندازه اتومبیل های جاده ای سنتی نگران تعطیلی ، ترافیک یا سایر نیروهای خارجی نیست.
 • در حقیقت ، بیشتر بارهایی که با قطار حمل می شوند در بعضی از قسمت های سفر با استفاده از کامیون به پایان می رسند. مسیرهای قطار به ندرت در محل کسب و کار متوقف می شوند ، به این معنی که بار در ابتدا و انتهای هر سفر باید به یک کامیون منتقل شود.

جهت معرفی محصولات یا اطلاع از محصولات شرکت ورنا تجارت با کارشناسانان ما تماس حاصل نمایید.

منابع و پیوندها

جهت مشاوره خرید و فروش سنگ آهن با کارشناسان ما تماس بگیرید

۰۳۱-۳۷۷۹۱۵۹۳ و ۸۸۸۷۰۱۱۴-۰۲۱ و ۰۹۱۳۱۳۶۴۱۲۰

۲ + ۰ = ?